Zdanie ORG - FORUM

Pełna wersja: Domy z bali - opis
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Skoro to forum na ten temat, to warto zamieścić też i opis takiego domu z bali Uśmiech Dokładniej takie domy równie popularnie nazywane są domami w technologii zrębowej, (zwanej tez wieńcową). Dom taki składa się wtedy z bali ułożonych na sobie poziomo, tworzących wspomniane właśnie wieńce, czyli pełne warstwy bali po obrysie budynku. Pierwszy wieniec spoczywający na fundamencie to podwalina, natomiast ostatni, na którym opiera się więźba dachowa, to oczep. Wszystkie wieńce tworzą zrąb, zwany czasem również „beczką”. Bale w zależności od podtypu technologii łączone są ze sobą na drewniane kołki bądź skręcane są śrubami. Typ uszczelnienia poziomego pomiędzy balami również zależy od danej technologii, tam gdzie to jest możliwe stosuje się wełnę owczą.

Najistotniejszą cechą domów z bali jest ich osiadanie. Drewno jest materiałem anizotropowym, co oznacza, że kurczy się ono niejednakowo w różnych kierunkach. W kierunku rdzenia (a tak ułożone są bale) ten skurcz wynosi dla drewna iglastego w zależności od wilgotności nawet do 3%. Dodatkowo wszystkie bale, bez względu na ich wilgotność, pod wpływem ciężaru dachu podlegają procesowi kompresji, która wynosi około 1-2%. Oznacza to, że dom z bali zmniejszy swoją wysokość od 1 do 5%, co przy 3 metrowej ścianie stanowi nawet 15cm. Dlatego też wszystkie dodatkowe konstrukcje i systemy instalowane w domach z bali powinny brać pod uwagę zjawisko osiadania . Jest to najważniejsza rzecz związana z tą technologią, która może oszczędzić nam wielu kłopotów związanych z późniejszym użytkowaniem.

Domy z bali charakteryzują się dużą bezwładnością cieplną – bale stanowią doskonała masę termiczną, co sprawia, że domy te wolno reagują na zmiany temperatur. Tak więc dom taki ciepło z gorącego południowego słońca będzie oddawał nocą, kiedy to energia ta jest najbardziej potrzebna. Proces ten sprawia, ze wiosną i jesienią, kiedy domy ogrzewane są przede wszystkim nocą, zapotrzebowanie na energię spada o około 20%.

Jeśli ktoś chciałby coś dodać, to zapraszam
Jeszcze bardziej mnie to do nich zniechęciło. Nie dość, że nie podobają mi się same w sobie, to jeszcze tyle kombinowania Duży uśmiech Ile przy tym drewna musi pójść w odstawkę... Kiedyś byłam z ojcem w tartaku i żal mi było tych krótszych desek, że nikt ich nie weźmie i w ogóle... Drewna nie można później posklejać w całość. No... może jakieś płyty wiórowe i sklejki, ale tak poza tym to nie. Niby drzew jest dużo, ale jednak wciąż widzę tylko jak znikają... na ich miejsce nie pojawia się nic, albo są to nowe osiedla.
To chyba tylko dla jakichś strasznych fanów drewnianych, balowych domków. Komu by się chciało tyle bawić i czekać aż dom osiądzie? To jak budowanie na nietrwałym podłożu. Ciekawe, jak wyglądają wyliczenia nośności i trwałości elementów takiego budynku
Przekierowanie